Depresja – objawy i ich charakterystyka

DEPRESJA – RODZAJE

Poniżej prezentowane są odmiany depresji, dalej na stronie znajdują się najczęstsze objawy depresji.

depresja-brak optymizmuDepresja endogenna (choroba afektywna jednobiegunowa)

Depresja endogenna nazywana jest też depresją kliniczną, depresją ciężką nie ma konkretnej zewnętrznej przyczyny. U wielu osób, u których się pojawiła, nie zaobserwowano wcześniej konkretnego wydarzenia życiowego, które mogłoby wpłynąć na pojawienie się tego typu depresji.
Ten typ depresji wywoływany jest przez zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu. Można podjąć skuteczne leczenie, ale tu nieodzowna jest pomoc fachowca.

Dystymia – depresja nerwicowa

Jest to przewlekłe obniżenie nastroju, które trwa kilka lat. Przebieg jest tutaj łagodniejszy od depresji endogennej. Ciągły smutek, poczucie beznadziejności, obniżony nastrój to niektóre z typowych objawów. Ten typ depresji może być skutecznie leczony przez połączenie wizyt u psychoterapeuty z leczeniem farmakologicznym.

Depresja reaktywna

Jak nazwa wskazuje, jest to forma depresji, która bierze się w reakcji na jakieś wydarzenia życiowe. Najczęściej będzie to utrata bliskiej osoby czy zakończenie związku. Przeważnie trwa ona dość krótko, choć jej przebieg może być gwałtowny.

Depresja poporodowa

Statystycznie dotyka ona jedną na sześć kobiet po porodzie. Jest to naturalne zjawisko i potrzebne jest w tym wypadku przede wszystkim wsparcie bliskich osób. Po kilku-kilkunastu tygodniach sytuacja powinna wrócić do normy.

Depresja sezonowa

Choroba afektywna sezonowa pojawia się późną jesienią i zimą, najprawdopodobniej jej przyczyną jest m.in. niedobór promieni słonecznych. Ma formę epizodów depresyjnych, które nie utrzymują się cały czas, ale właśnie tylko podczas wspomnianych pór roku.

Depresja dwubiegunowa (choroba afektywna dwubiegunowa)

Choroba afektywna dwubiegunowa CHAD zwana także zaburzeniami maniakalno-depresyjnymi, psychozą maniakalno-depresyjną  to zmieniające się na przemian stany manii, depresji i zdrowia. Jest to bardzo ciężka odmiana depresji i leczenie jest bardzo złożone. Ten rodzaj depresji wpływa bardzo destrukcyjnie na życie zawodowe i prywatne chorego.

 

DEPRESJA – OBJAWY

depresja-2Depresji może towarzyszyć bardzo wiele różnych objawów. Dwoje ludzi może cierpieć na depresję o podobnym nasileniu, przy czym objawy u nich mogą być zupełnie różne. Najczęściej występującymi są:

 

Obniżenie nastroju lub po prostu smutek.
Radości i smutki są wpisane w ludzkie życie. Utrzymujący się przez dłuższy czas obniżony nastrój (szczególnie nie spowodowany czymś konkretnym) nie jest naturalnym stanem.

 

Pesymizm.
Nie każdy jest urodzonym optymistą. Jeśli jednak ktoś patrzy na życie jeszcze bardziej pesymistycznie niż wcześniej, to świadczyć to może o pogłębiających się zmianach.

 

Pragnienie śmierci.
Myśli samobójcze, wyobrażanie sobie świata bez naszej obecności, pragnienie skończenia z życiem czy nawet planowanie w myślach najlepszej możliwej opcji na popełnienie samobójstwa jest ważnym objawem. Jest to wyraźny sygnał by udać się po profesjonalną pomoc!

 

Wycofywanie z kontaktów społecznych.
Szczególnie widoczne po porównaniu zachowania danej osoby wcześniej i obecnie. Gdy ktoś chętnie udzielał się społecznie, wychodził ze znajomymi, chodził na imprezy czy koncerty, a obecnie unika wszelkiej możliwej aktywności społecznej poza obowiązkowymi (np. w pracy) to jest to wyraźny sygnał zmiany w nastawieniu na gorsze.

 

Brak akceptacji siebie.
Gdy zapominamy że każdy ma wady, ale też każdy ma zalety. Skupianie się tylko na własnych wadach i nieakceptowanie siebie jest ważnym objawem.

 

Zaburzenia snu.
Objaw łatwy do zauważenia, gdyż powoduje pogorszoną aktywność w ciągu dnia. Jego przyczyną może być wiele rzeczy, jeśli jednak towarzyszy innym opisanym tu objawom, to prawdopodobnie jego przyczyną może być depresja.

 

Zmęczenie i niski poziom energii.
Ciągłe zmęczenie, brak chęci do aktywności fizycznej, poczucie słabości to ważne objawy.

 

Brak apetytu i utrata wagi.
Zdrowy człowiek posila się regularnie. Gdy jednak regularnie nie mamy apetytu i tracimy na wadze, jest to ważny widoczny objaw.

 

To najczęstsze objawy, ale wystąpić mogą także inne jak:

• utrata satysfakcji
• poczucie winy
• oczekiwanie kary
• samooskarżenie się
• wołanie o pomoc
• drażliwości
• brak decyzji
• trudności w pracy

Kiedy nie jesteśmy pewni, czy dane objawy wskazują na depresję, warto wykonać szybki test na depresje. Zawsze dobrym pomysłem jest udanie się na konsultacje i skorzystanie z rad specjalisty.